Mininakladač AVANT 420

Ako to vyzerá, keď je niekto taký šikovný, že si dokáže splniť svoj sen ešte z detstva? Nie každému sa takáto vec podarí a ak to na Slovensku a v dnešnej dobe dokáže mladý človek, určite mu patrí česť a veľké uznanie. Mala som to šťastie spoznať jedného z nich. Presnejšie dvojicu. Mladých manželov Schäfferových a ich splnený sen, RS Farmu s. r. o. v Častkove, ktorá sa zaoberá odchovom hydiny.

AVANT 635

 

Niektorí ľudia majú to šťastie, že si splnia svoj detský sen. Veľa krát sa tým stojí úsilie, dlhé prebdené noci a neraz aj zodraté ruky, ale výsledok stojí za to. Splniť si sen, ktorý sa zrodil pred dlhými rokmi ešte v detstve, je úctyhodné a v dnešnej dobe v sfére poľnohospodárstva na Slovensku aj ojedinelé. A ak sa k tomu pridá fakt, že aktérom sú dvaja mladí manželia, tak o to viac.  „S chovom hydiny začal ešte môj otec v rodinnom dome v malých množstvách. Na našom samom začiatku bola snaha o zásobenie sa kuracím mäsom a vajciami. Produkcia pre vlastnú potrebu sa postupne rozrastala a čas od času sme prebytky predali v rámci rodiny a známych.

Nakoľko sme si vždy zakladali najmä na kvalite a zodpovednom prístupe, začali pribúdať zákazníci, ktorí sa opätovne vracali a deje sa tak už viac ako desať rokov. Prišiel rok 2013 a my sme sa s manželkou rozhodli chytiť podnikanie takpovediac za pačesy a začali sme firmu rozširovať. Ja som vlastne od malička sníval o tom, že raz budem mať vlastnú farmu, často som sa aj na farmára hrával. Čiže môžem povedať, že pokračujem v tom, čo som začal ako dieťa a aj všetko prebieha práve tak, ako som sníval,“ rozpráva Ing. Róbert Schäffer.

Prioritou je odchov mládok

Manželia Schäfferoví začínali s priestormi s výmerou sto metrov štvorcových a dnes sa môžu pochváliť halami s rozlohou rádovo v tisíckach metrov štvorcových. „Presunuli sme sa do priestorov poľnohospodárskeho družstva, ktoré nám svojimi kapacitami dokonale vyhovovali,“ vraví Ing. Róbert Schäffer. Samotné gro podnikania manželov je odchov mládok. „Je to úplný základ našej práce. Nakupujeme jednodňový materiál Dominant. Ide o originálny český hybrid vyšľachtený na účel produkcie vajec. Následne ho chováme až do osemnásteho týždňa a poskytujeme ďalej konečnému spotrebiteľovi. Potenciál Dominantu je určený najmä pre drobnochovateľov a farmy zaoberajúce sa produkciou vajec na hlbokej podstielke, prípadne v kombinácii s voľným výbehom. Na trhu sa vyskytuje už viac ako 15 rokov,“ vysvetľuje Schäffer.

 

 

Český hybrid Dominant je podľa slov majiteľa farmy stvorení pre ich podmienky. „Chováme ho vo viacerých farbách, od hnedej, cez modrú, čiernu, sussex, leghorn až po žíhanú. V tomto roku máme aj novinku, sliepočky farby Green shell a Dark shell, ktoré znášajú vajíčka so zelenou alebo s tmavohnedou škrupinkou. K nim samozrejme ponúkame adekvátne množstvo kohútov. V tomto roku budeme zvyšovať podiel leghornov, lebo záujem je obrovský. Je to také perpetum mobile. Jedna sa o bielu, ľahkú sliepočku, ktorá znáša biele vajíčka. V podstate len dosť pohyblivá kôpka peria znášajúca veľa a pekne veľkých vajec. Minulú sezónu sme ich doslova nanútili na vyskúšanie pár záujemcom a tento rok všetci nákup opakujú, plus pribúdajú noví záujemcovia. Takýmto štýlom sa stane čoskoro najpredávanejšou,“ pokračuje Schäffer. 

Žiadne klietky, iba podstielky

Samozrejmosťou tejto farmy je podstielkový chov. Každý jeden operenec tu má množstvo voľného miesta pre svoj pohyb. „Nie ako v sardinkovej plechovke, kde je všetko natlačené. U nás na farme klietku nenájdete. Všetko funguje len na podstielkach. Pohyb je pre nás na vysokej úrovni, zvieratám dávamedokonca viac priestoru ako prikazuje zákon.To sa v budúcnosti prejaví aj na správaní hydiny, ktorá je potom kľudná a nemá strach z ľudí. Zameriavame sa na kvalitu a zodpovedný prístup k zákazníkom. To je pre nás to najdôležitejšie,“ dodáva  majiteľ farmy Ing. Róbert Schäffer.

Čo prinesie budúcnosť

Manželia Schäfferoví plánujú aj do budúcnosti ďalší rast farmy. „Keď niečo robím, nemám hranice. Naším snom je zaradiť sa medzi najväčšie farmy v rámci Čiech a Slovenska, čo sa týka počtu odchovov na podstielke. V momentálnej dobe sme na piatom alebo šiestom mieste na Slovensku, takže sa dá povedať, že dobiehame špičku. Ak by sa nám podarilo rozšíriť priestory pre odchov, tak by to znamenalo výrazné priblíženie k nášmu cieľu,“ vraví Schäffer. Ako jeden z mála podnikateľov na Slovensku má za cieľ postupné vytvorenie dôveryhodnosti jeho značky. „Ďalším z cieľov je dať možnosť aj slovenskému spotrebiteľovi na kvalitnú potravinu alebo na zakúpenie si kvalitnej hydiny na ďalší chov. Doslova nás uráža, že Slovensko je len odpadiskom nekvalitnej produkcie silných štátov Európskej únie. Radi by sme vrátili dôveru zákazníkov v produkty slovenského pôvodu. Ďalšou prioritou je aj navrátenie chovu, a to najmä na slovenskú dedinu. Cenovo a hlavne kvalitatívne sa snažíme sprístupniť chovateľský materiál, ktorý bude robiť ľuďom radosť a prinesie aj úžitok,“ dodáva Schäffer.

Avant na ťažkú prácu

Každý hospodár vie, aká ťažká práca je v poľnohospodárstve. Každé uľahčenie a zjednodušenie práce je preto vítané. Na RS Farme s. r. o. v Častkove preto pomáha zelený Avant  420 už od septembra minulého roka. „Kydanie hnoja je ťažká práca a ťažko na ňu nájsť aj človeka. To bola primárna úloha Avantu, nahradiť človeka pre túto prácu. Avant nám to všetko spĺňa. Od kedy sme ho kúpili, významne sa nám skrátil čas práce. Pre zobrazenie, napríklad jednu halu, kde treba všetko vyčistiť, vapkovať, dezinfikovať a vypaľovať, sme urobili za tri týždne. Dnes to máme s pomocou Avantu všetko hotové za 7 dní plnej práce. Halu máme teda v priebehu jedného týždňa čistú a pripravenú na ďalší odchov,“ vraví Schäffer. 

 

Prídavné zariadenia

Tak ako každého kupujúceho, aj majiteľa RS Farmy zaujal Avant najmä svojou variabilitou, univerzálnosťou a širokou paletou prídavných zariadení. „Ku Avantu sme zakúpili prídavné zariadenie ako drapákovú lopatu, vlečku a paletizačné vidly. S vidlami dokážeme zdvihnúť aj pol tonový balík slamy bez problémov. Hoci máme sériu 400, je to veľmi silný a šikovný stroj na všetko. V budúcnosti plánujeme aj kúpu iného príslušenstva, napríklad kosačky alebo mulčovača. Dokonale ho tu budeme vedieť využiť,“ dodáva Schäffer, ktorý dodáva, že v obľube má najmä drapákovú lopatu. „Vďaka nej si na farme dokážeme všetko zhrnúť, uchopiť či odniesť. Výnimkou nie je čistenie v exteriéri. Naposledy sme čistili okolie farmy od náletových drevín, ktoré sme pomocou lopaty vylámali, vytrhali a odviezli preč. Môžem povedať, že je to veľmi dobrá vec, široko využiteľná,“ dodáva Ing. Róbert  Schäffer. 

Text Ľubica Potocká
Foto RS Farma s. r. o.