Mininakladač AVANT 750 - Stavebniny Furcoň

Šikovný, obratný, kompaktný, malý, univerzálny nenahraditeľný pomocník. Takýmito superlatívmi zahŕňa svojho štvorkolesového kamaráta, univerzálny viacúčelový stroj Avant 750, Ján Furcoň. Devätnásť ročný mladík si jeho služby nevie vynachváliť tak pri práci okolo domu ako aj v rodinnej stavebnej firme.  

Krytá vyhrievaná kabína predurčuje stroj na prácu v zimnom období

 

 

Stavebniny Furcoň je malá rodinná firma, ktorá na trhu pôsobí od roku 1995. Do hlavných pracovných aktivít by sme mohli zaradiť predovšetkým prácu so stavebným materiálom, jeho manipuláciu či pomocné práce týkajúce sa úpravy terénu, výkopových prác a podobne. Na všetky tieto aktivity isto dnes nie je problém nájsť kvalitné zariadenia, ktoré by majiteľom vyhovovali. Nájsť však jedného praktického pomocníka, ktorý by hravo zvládol všetky spomínané činnosti a ešte oveľa viac sa podarilo pánovi Furcoňovi prakticky až minulý rok.

Zvládne prácu viacerých strojov

Po dlhších úvahách a intenzívnom hľadaní sa nakoniec podarilo do stavebnej firmy furcoňovcov dostať to pravé.  Ide o univerzálny kĺbový malotraktor AVANT 750 od spoločnosti Grolos. Ako v rozhovore uviedol Ján Furcoň, ktorý sa popri škole v rámci rodiny takisto angažuje v procese spoločnosti, pri práci v stavebnej firme je veľmi často nutné urobiť v čo najkratšom čase viacero činností, ktoré sú síce pomerne jednoduché, ale značne odlišné. „Nakladanie či prekládka materiálu rôznych vlastností si vyžaduje neraz viacero typov strojov. Vzápätí je potrebné materiál upraviť na ploche, prípadne vykonať ďalšie práce súvisiace s úpravou terénu. To sú všetko úlohy, pri ktorých je dôležité určiť správny logistický postup nástupu jednotlivých strojov prípadne zariadení. Veľkou výhodou je, ak sa nemusí na každú pracovnú operáciu nasadzovať iný stroj. Šetrí to nemalé množstvo finančných prostriedkov,“ necháva sa počuť mladý pán Furcoň. „So strojom AVANT od spoločnosti Grolos je možné vykonávať viacero spomenutých operácií s veľmi jednoduchým spôsobom výmeny náradia.“

 

Náradie je kedykoľvek k dispozícii

 

 

Možností vybavenia stroja prídavnými zariadeniami je naozaj neúrekom. Furcoňovci si však pre svoju činnosť vybrali predovšetkým to, čo najviac potrebujú. Sú to predovšetkým vidly, ktoré umožnia jednoduchú manipuláciu s paletami, kombinovaná či veľkoobjemová lyžica. Výhoda kombinovanej spočíva v možnosti otvorenia na žraloka, a tým pádom aj lepšiu manipuláciu s materiálom. Veľkoobjemová lyžica je zas určená pre materiály ako makadam, štrk, piesok a v prípade potreby je možné ňou takisto rozhŕňať materiál, prípadne ho vďaka citlivému ovládaniu nadávkovať presne do potrebných miest.

Nenahraditeľným pomocníkom výrazne šetriacim čas je takisto vrták s priemerom 350 mm. Jeho uplatnenie je najmä pri vysádzaní stromčekov, či vyhlbovaní jám pre osádzanie betónových stĺpov.

Nielen na úpravu terénu v stavebníctve, ale i na praktické využitie okolo domu slúži podkop. 

Ako nám p. Furcoň uviedol, s týmto zariadením sa dá bez problémov kopať v tesnej blízkosti múru natoľko je obratný a dokáže sa postaviť ku stene domu a kopať podkopom zarovno zo stenou domu v tesnej blízkosti. (napr.: ak sa izolujú základy domu). Navyše, všetky tieto náradia sa dajú veľmi ľahko a jednoducho vymeniť v priebehu doslova pár sekúnd.

Silný a efektívny

Okrem multifunkčnosti má AVANT 750 pre svojho majiteľa aj ďalšie výhody. Kompaktné rozmery mu zaručujú, že sa dostane prakticky všade. Pohon zabezpečuje motor Kubota s výkonom takmer 50 konských síl. Sila výtlačného ramena bez problémov zvládne 1200 kg. „Pri určitej dávke zručnosti sa dá pracovať i s vyššími hmotnosťami,“ dodáva s jemným úsmevom. „Samozrejme, že v takomto prípade treba byť ostražitý a zbytočne nepreceňovať sily stroja.“

Ďalšou devízou stroja je to, že riadenie kolies nie je pomocou šmyku, ale pomocou natáčania náprav. Nedochádza totiž k ničeniu trávnika odieraním pneumatík či zvýšenému utužovaniu pôdy. Šírka pneumatík zaisťuje jeho veľmi dobrú stabilitu a manévrovateľnosť i na svahu či nespevnených plochách. Pochvalné slová padli i na ovládanie. „V jednoduchosti je krása a tu sa to potvrdilo dvojnásobne.

Logické jednoduché prvky ovládania spôsobia, že práca s týmto strojom sa stane pre každého zrazu zábavou. "Sám sa osobne dokážem fantasticky odreagovať pri práci s týmto strojom,“ hovorí p. Furcoň. Pohodlie tohto najvyššieho výkonového radu stroja AVANT dopĺňa rádio, kúrenie či vyhrievané sedadlo. Teda kabína je kompletná, samozrejme s možnosťou demontáže. Maximálna prepravná rýchlosť stroja je 25 km/h a je vybavený i na premávku po cestnej komunikácii.

Odporúča ho aj vám

“Práca na stroji Avant je pre mňa relax“, tvrdí Ján Furcoň

 

 

Tak ako sme sa na návšteve u Furcoňovcov mohli presvedčiť, AVANT 750 je skutočne všestranný pomocník nie len v stavebnej firme, ale i pri bežných činnostiach okolo rodinného domu. Kosenie trávnika, či v zime odhŕňanie snehu, zvozu dreva a podobne. Obľuba práce s týmto strojom je silná a p. Furcoň by ho už dnes nevymenil za nič na svete. A nakoniec možno len malý odkaz od šťastného užívateľa všetkým, ktorý uvažujú o kúpe podobného univerzálnu. „AVANT 750 je pomocníkom, ktorý výrazne šetrí čas a v konečnom dôsledku i finančné prostriedky. Kombinácia vlastností nakumulovaných do tohto stroja je skutočne obdivuhodná. Takže ho naozaj môžem bez váhania odporučiť!“ uviedol na záver rozhovoru p. Furcoň.

Text a foto Marek Modráček