Mininakladač Avant 220 - Ing. Jozef Mareš

Záhradnícka firma Ing. Jozefa Mareša

V predošlých vydaniach nášho časopisu sme predstavili niekoľko modelov kĺbových nakladačov značky AVANT, ktoré našli uplatnenie v záhradníckych firmách zaoberajúcich sa aj komunálnymi činnosťami. Nedávno sme zavítali do rodinnej záhradníckej firmy v Budči pri Zvolene, kde s úspechom slúži najmenší člen z rodiny modelov mini nakladačov AVANT 220.

Rodinná firma z Budče

Naše prvé kroky pri návšteve rodinnej firmy Ing. Jozefa Mareša viedli do Budče, kde spolu s manželkou prevádzkujú predajňu okrasných rastlín. Vitálny sedemdesiatnik Ing. Mareš zúročil svoje takmer 20 ročné skúsenosti z práce vo vojenských lesoch a pred viac ako 15 rokmi sa pustil do vlastného podnikania. Okrem pestovania sadeníc a realizácie okrasných záhrad jeho činnosť smerovala aj ku komunálnym prácam a to predovšetkým v oblasti starostlivosti o verejnú zeleň. Pre neďaleké mesto Zvolen niekoľko rokov udržiaval 6 ha parkových plôch. V tejto náročnej práci mu napomáhala rôzna mechanizácia od tej najbežnejšej, ako sú krovinorezy a pod., až po najmodernejšiu techniku.

Nakladač AVANT 220

Polyfunkčný mininakladač AVANT série 200 výrobca definuje ako všestranne využiteľný stroj pri údržbe hospodárskych dvorov, v záhradníctve a v ostatných profesionálnych oblastiach. Technické parametre tohto modelového radu prinášame v tabuľke.
Štýlový nakladač AVANT 200 je kompiláciou spoľahlivosti, komfortu a ľahkosti používania. So širokou škálou prídavných zariadení tvorí skutočne multifunkčný nakladač. Je vybavený štyrmi hydromotormi umožňujúcimi pohon všetkých kolies a zabezpečujúci výborný plynulý pohon a jazdnú silu. Na ľahké ovládanie stroja je využitý benzínový motor Kohler novej generácie s nízkou hlučnosťou.Rýchlosť a smer jazdy sú ovládané pedálmi. Jedným stroj uvedieme do pohybu vpred a jedným vzad. Po zložení nohy z pedálu sa stroj sám zastaví. Ku komfortu práce prispieva ovládanie zdvíhacieho ramena joystickom. 

Pomocná hydraulika nakladačov Avant ovládaná pedálom je veľmi výkonná a neporovnateľná s veľkosťou nakladača. Slúži k pohonu aktívneho náradia, ako sú frézy na sneh, kliešte, snehové pluhy, rotačné brány a pod. Za príplatok je možné stroj dovybaviť zadným hydraulickým vývodom, ktorý je určený napríklad pre sklápač. 

Od záhradníctva k malej ZOO

Veľkým posunom vpred vo vybavení tejto záhradníckej firmy bolo zakúpenie kĺbového mininakladača AVANT 220. I keď ide o jeden z najmenších modelov tejto značky, výrazne ovplyvnil výkon a štýl práce jeho nových majiteľov. Svoje uplatnenie si našiel nielen pri údržbe verejných priestranstiev, ale veľmi dobre si zastal aj rôzne stavebné práce. Či už pri budovaní infraštruktúry, manipulácii so zeminou a stavebným materiálom. K maximálnemu využitiu stroja prispievajú prídavné zariadenia ako lyžica, podkop (rýpadlo), zakladač trávnikov, rotavátor, rotačná a cepová kosačka.  Ing. Mareš si pochvaľuje všetky používané typy príslušenstva a oceňuje jeho kvalitné materiálové prevedenie. To sa osvedčilo aj pri terénnych úpravách a príprave pôdy pred založením trávnikov, kde sú často nútení pracovať v náročných pôdnych podmienkach. 

Hoci výška zdvihu lyžice tohto najmenšieho AVANTU dosahuje pri nakladaní materiálu len 1,22 m, je v kombinácii s vozidlom pick-up úplne postačujúca. Obsluha taktiež oceňuje rýchlu výmenu príslušenstva, ktorá nezaberie viac ako pár minút. Záhradníci z Budče našli pre tento stroj ešte jedno zaujímavé využitie. Keďže pán Mareš má vrúcny vzťah k prírode, jedným z jeho koníčkov je aj vlastná mini ZOO, v ktorej sa stará o 20 kusov danielej zveri, k nim by mal v budúcnosti pribudnúť aj škótsky hovädzí dobytok celoročne chovaný vonku. To zo sebou prináša množstvo práce, ktorá sa určite nezaobíde bez kvalitného technického zázemia. Spokojnosť majiteľov malého AVANTU 220 ich preto viedla k rozhodnutiu zakúpiť pre rozrastajúci sa okruh činností ďalšieho súrodenca z rodiny kĺbových nakladačov AVANT. Už o niekoľko mesiacov by sa tak mohli tešiť z druhého AVANTU, tentoraz však vyššieho modelového radu  400. Výhodou je určite aj možnosť využitia už existujúceho príslušenstva s oboma strojmi.