Mininakladač AVANT 745

V rodinnej firme Košičanka v Hronských Kosihách, ktorá sa zaoberá výrobou alternatívnych peliet, pomáha šikovný Avant 745. Ako vraví jej majiteľ, fantastického pomocníka si nevedia vynachváliť. Postará sa o prenášanie, nakladanie a hlavne čistotu v areáli, v ktorom je problémom najmä veľká prašnosť a padanie biologického prachu, ktorý vzniká pri výrobe peliet na peletovacej linke.  

Spoločnosť Košičanka sa zaoberá poľnohospodárskou výrobou, službami poľnohospodárom a jej nosným programom je výroba alternatívnych peliet zo slamy. Ako každé začiatky, ani tie jej neboli ľahké. „Firma vznikla po revolúcii v koncoch deväťdesiatich rokoch. V tom čase som si vybral svojich 10 hektárov pôdy, ktoré som zdedil a pustil som sa do podnikania. Začal som sa venovať poľnohospodárstvu, keďže v tomto areáli nebola možná živočíšna výroba. Zainvestoval som do techniky, kúpili sme kombajny, traktory a ostatné potrebné vybavenie a začali sme pracovať ako rodinná firma,“ spomína na svoje začiatky v poľnohospodárstve majiteľ spoločnosti Anton Horváth. Začiatky bolo fantastické, neustále bolo čo robiť. 

 

Foto:
Avant 745 s paletizačnými vidlami sa výborne hodí na zdvíhanie a manipulovanie s rôznymi bremenami. Rozteč vidiel sa dá veľmi ľahko nastaviť pomocou rýchloupínacieho mechanizmu.
Areál výrobnej haly je veľmi prašný. Avant s rotačnou kefou so zberným boxom sa stará o čistotu a bezprašnosť. Nová kefa má pevnú konštrukciu, plávajúcu os kefy, automatickú kompenzáciu opotrebovania kefy a má špeciálne navrhnutý vodný postrekový systém proti výreniu prachu. 

 

Nápad s peletami

Prelom však nastal v roku 2005, kedy začal obrovský rozmach technického vybavenia veľkých poľnohospodárskych firiem. Keďže malá slovenská rodinná firma nedokázala konkurovať cenám tých veľkých, bolo treba sa poobzerať aj po inej robote. „V roku 2014 sme dostali nápad, že by sme mohli vyrábať niečo zo slamy, ktorej je všade veľa a je prakticky zbytočná. Každý s ňou mal problém, pretože po žatve zostáva na roli. Pelety sa nám javili ako najlepší produkt z jačmennej či repkovej slamy, tak sme išli do toho,“ vraví Anton Horváth. 

Rodina vypracovala projekt na euro fondy, ktorý bol úspešný a zohnala sa peletovacia linka. „Na Slovensku to funguje tak, že vyhráva projekt s najlepšou cenou. Zvolili sme teda linku Property 1000, ktorá sľubovala výrobu jednej tony peliet za hodinu. Skutočnosťou je však iba polovičná hmotnosť vyrobených peliet, čiže sme museli dokúpiť druhú linku, aby sme vedeli pre odberateľa vyrobiť požadované množstvo. To je pre nás samozrejme ekonomicky náročnejšie, ale nevzdávame sa a budúcnosť vidíme dobre,“ dodáva Horváth.  

Pomocník Avant

Pre zefektívnenie práce si majiteľ Anton Horváth potreboval zaobstarať stroj, ktorý má schopnosť manipulovať s ťažkými nákladmi a rozmerovo nie je príliš veľký. „Pôvodne sme na nakladanie balíkov využívali vysokozdvižný vozík, čo nebolo bezpečné a výhodné kvôli nerovnému terénu,“ vysvetľuje Anton Horváth. „Rozhodli sme sa pre Avant 745 a môžem povedať, že práca s ním je denno-denne fantastická. 

Dokážeme nakladať niekoľko sto kilové balíky. Jeho veľkou výhodou je univerzálnosť a široký sortiment prídavných zariadení,“ dodáva majiteľ firmy s tým, že ku Avantu 745 si z prídavných zariadení zaobstaral vidly, lyžicu a rotačnú kefu so zberným boxom. „Vo výrobnej hale, kde sa nachádza peletová linka, je veľmi vysoká prašnosť, je to neustály kolotoč prachu. Predtým sme sa tu trápili s metlami a dnes na vysávanie a umývanie podláh používame Avant raz týždenne,“ dodáva Anton Horváth.

 

Cení sa univerzálnosť

Majiteľ firmy Košičanka si na Avante cení najmä jeho širokú využiteľnosť, efektívnosť a veľké možnosti v prídavných zariadeniach. „Výhoda Avantu sú prídavné zariadenia. Pomocou jedného stroja dokážete urobiť veľa rôznych práca. „Viete mať z neho bager, odhŕňač, zbíjačku, rozbíjacie kladivo či vrták. Uvítal by som možnosť vypožičania si prídavných zariadení, požičovňa tých najzákladnejších by bola určite fajn,“ dodáva na záver Anton Horváth. 

Séria 700

Avant 745 zo série 700 si výbornou voľbou pre spoločnosť, kde je potrebný dostatočný výkon a kompaktné rozmery. Tento Avant má silu zdvihu až 1400 kilogramov a pritom si zachováva stále slušné rozmery, a  to 3, 06 metra na dĺžku. Oproti sérii 600 má robustnejšiu konštrukciu ramena, väčší prietok oleja na pohon prídavných zariadení, väčšiu výšku zdvihu (až 2080 mm), väčšie kolesá v štandardnej výbave a vyššiu pojazdovú rýchlosť. 

Avant sa vyznačuje svojou veľkou variabilitou, doslova sa dokáže zahrať na chameleóna. Z prídavných zariadení môžeme spomenúť napríklad lyžicu, žeriavové rameno, radlicu, snežný pluh a frézu, rotačnú kefu ( s aj bez boxu), vysokotlakové umývanie, rozmetadlo, vysokozdvižnú plošinu, kosačku, mulčovač, kyprič, trojzubec, vrták či búracie kladivo.