Avant nahrádza ťažkú ľudskú prácu

Cit pre umenie sa zákonite presúva z generácie na generáciu. Dôkazom je aj slovenský akademický sochár Jozef Kliský, ktorý premieňa agátové drevo na detské sny. Umeleckú dušu a lásku k prírodným materiálom zdedil po starých rodičoch, kde obaja dedkovia pracovali s drevom. V dnešnej dobe je akademický sochár Jozef Kliský vyhľadávaný nielen pre svoje sochy, ale aj kvôli výrobe detských ihrísk, ktoré dýchajú rozprávkovosťou, estetikou a každé jedno je originálom. 

Akademický sochár Jozef Kliský žije a tvorí v krásnom prostredí vo Veľkých Lovciach. Svoj talent a umenie používal už ako dieťa a vlastne už od mala šípil, kadiaľ sa jeho profesionálny život poberie. „Chodil som do ľudovej školy, v ktorej som sa venoval kresleniu. Na umeleckú dráhu ma odporučil môj učiteľ,“ spomína si na svoje začiatky sochár Jozef Kliský, ktorý svoj talent začal ďalej cibriť na Strednej umelecko – priemyselnej škole  v Bratislave v odbore Tvarovanie dreva. Po jej skončení sa dostal na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde počas piatich rokov študoval odbor Sochárstvo. „Vysokú školu som končil práve na prelome rokov 1989 a 1990, takže každý vie, ako to vtedy bolo. Veľa času som strávil pochodmi, na škole sa dosť toho pomenilo, aj profesori, takže sme umenie robili každý po svojom. V rámci civilnej služby som mal na výber. Buď verejnoprospešné práce, alebo práca v nemocnici. Ja som si vybral tú prvú možnosť a práve to ma priviedlo k detským ihriskám. Určite by som sa však rád, tak ako každý sochár, venoval výlučne sochárčine, ale žiaľ v našich končinách sa z toho nedá vyžiť,“ dopĺňa  sochár Kliský.


Ihriská z dušou

Akademický sochár Jozef Kliský sa tvorbe pre deti, navrhovaniu a stavbe detských ihrísk, venuje na plný úväzok od roku 1993. To, že detské ihriská dýchajú rozprávkovosťou a majú svoju dušu, vidieť už na prvý pohľad. Odráža sa v nich autorove videnie detského sveta a zmysel pre detail. „Navrhujeme, vyrábame a predávame jedinečné preliezačky do škôlky, na záhradu či do parku. Každé jedno ihrisko je navrhnuté podľa požiadaviek zákazníka, vekovej kategórie detí a danej lokality. K výrobe ihrísk používame kvalitné agátové drevo a prírodné materiály aj nátery, vďaka čomu sú naše ihriská príjemné, trvácne a šetrné k prírode,“ opisuje Kliský. Ihriská spĺňajú prísne bezpečnostné a technické normy STN EN. „Náš cieľ je ponúknuť deťom nielen bezpečný priestor pre hru a rozvoj pohybových aktivít, ale podnietiť aj vývoj ich estetického vnímania. Práve preto naše ihriská nehýria všetkými farbami, ale nechávame vyniknúť prirodzenú krásu dreva. Medzi najobľúbenejšie a nevyhnutné prvky na ihriskách patria veže so šmykľavkami, reťazové hojdačky, váhadlové hojdačky, pieskoviská či lezecké steny, ale samozrejme vieme vymyslieť a postaviť aj nové či netradičné kúsky,“ dodáva sochár Jozef Kliský. 

Výroba a technický pomocníci

Pri výrobe detských sú potrební okrem talentu aj technický pomocníci. Akademický sochár Jozef Kliský používa pri práci okrem malých ručných strojov aj tie väčšie, napríklad traktor a už dva roky i nového pomocníka Avant 528. „Potrebovali sme kúpiť stroj, s ktorým budeme voziť štrk pri finálnej úprave ihrísk, napríklad v labirintoch. Kritériami bola šírka okolo jedného metra, aby sme medzi drevené koly vošli so strojom a to, aby chodil po štrku opatrne, aby sa nerozrýpal terén. O Avante som počul už dávnejšie, videl som ho aj na výstave, kde som si ho obzrel. Nakoniec sme sa pre neho rozhodli a dokúpili aj rôzne prídavné zariadenia. Nakoniec ho využívame na viac robôt, ako som pôvodne plánoval,“ vysvetľuje Jozef Kliský. 

Sochár Jozef Kliský si zadovážil nakoniec štyri prídavné zariadenia, a to kombinovanú lyžicu 4 v 1, drapák, vrták a paletizačné vidly. „Kombinovanú lyžicu 4 v používame najmä pri tvorbe dopadových plôch na ihriskách, naberáme hlinu, preváža sa pomocou nej štrk , v rámci firmy s ňou tiež prenášame piliny. Pomocou klieští si prenášame guľatinu na čistenie alebo do píly. Guľatinu treba prepchať cez úzky priestor a tým, že kliešťami sa dá otáčať, to ide bez problémov. S vrtákom si vŕtame diery na piliere v areáli ihrísk a paletizačné vidly využívame na prenášanie, zloženie materiálu a podobne,“ vymenúva sochár Kliský a dodáva, že rozmýšľa aj nad kúpou podkopu, ktorým by sa dali robiť podkopové práce. „Na Avante je zaujímavé aj jeho ľahké, intuitívne a citlivé ovládanie.  Určite nám veľa pomáha, hlavne som rád, že nahrádza ťažkú manuálnu ručnú prácu. Šetrí človeka,“ dodáva na záver sochár Jozef Kliský. 




Text Ľubica Potocká
Foto autor, archív firmy