Mininakladač Avant 860i

S najväčším Avantom do práce aj v bielej košeli

Svoj krásny sen dotiahli do reality. A to takej skutočnej, že neprešlo ani pár rokov a ich spoločnosť začala rýchlo rásť. Reč je o známom internetovom obchode Lumigreen.sk, ktorý majú pod palcom manželia Gažioví z Tekovských Nemiec. Aby bola práca v rodinnej firme čo najefektívnejšia, samozrejmosťou je využitie kvalitnej techniky. Majitelia sa už od začiatku spoliehajú na nakladače Avant. Od minulého roka im s tou najťažšou prácou pomáha jeden z najsilnejšieho radu Avantu, a to model 863i.

Manželia Gažioví boli vždy srdcom záhradníci. Sen o vlastnom podnikaní sa začal rodiť ešte v čase ich štúdia na vysokej škole. „Počas študentských čias sme spolu s ešte vtedy priateľkou a dnes už manželkou začali pestovať rastliny ako naše hobby. Začiatky boli ťažké, pretože sme začínali prakticky s nulovým badžetom. O niekoľko rokov neskôr, v roku 2013, sme založili internetový obchod s rastlinami pod názvom Lumigreen.sk a hoci to bola pre nás oboch veľká neznáma, úspech sa dostavil. U nás sa skrýva veľké srdce, ktoré bije pre záhradu, a preto sa snažíme vychádzať zákazníkom v ústrety a sortiment pripravujeme podľa ich chuti,“ prezrádza Ing. Lukáš Gaži.

Pestujú si sami

Manželia Gažioví pestujú väčšinu predávaného sortimentu priamo v areáli svojej spoločnosti. „O rastliny sa pravidelne staráme, venujeme im maximálnu starostlivosť,“ rozpráva Gaži. K efektívnej práci je potrebná i kvalitná technika a majitelia stavili na značku Avant.  „Pre Avant sme sa rozhodli preto, že výrobca myslí na menšie a stredné prevádzky a zohľadňuje fakt, že takéto prevádzky nikdy nemajú obrovský priestor a potrebujú prenášať bremená na malých priestoroch, čo veľmi oceňujeme v praxi. Náš prvý Avant sme kúpili v roku 2017 a bol to rad 635. Pre nás to bol dlho očakávaný stroj, ktorý nám mal pomáhať pri manipulácii s materiálmi, paletovými i sypkými, rovnako bol určený na využitie pri tvorbe i údržbe plôch na pestovanie rastlín. V Avante sme sa nesklamali a môžem povedať, že nám od tej doby slúži každý deň. Oceňujem variabilitu aj dosiahnutie najväčšieho výkonu na čo najmenšom priestore,“ doplňuje Gaži.

Väčší priestor - ďalší stroj

Počas minulého roka sa priestory firmy značne rozrástli, čím vznikla potreba ďalšieho stroja. Požiadavka ale bola, aby stroj dokázal pomôcť s oveľa ťažšími materiálmi. „Siahli sme po novinke uvedenej na trh v roku 2020, ktorou je nakladač Avant 863i, čo je momentálne najvyšší model Avantu a mali sme ho ako prví na Slovensku,“ opisuje Ing. Lukáš Gaži.

Séria 800 od Avantu je najväčší a najvýkonnejší model. Vyznačuje sa najväčšou nosnosťou, ťažnou silou, rýchlosťou pojazdu až 30 km/h a systémom Optidrive™ vyvinutého spoločnosťou Avant, zvyšujúci výkon nakladača až o 10 percent. Čo by málokomu pri pohľade na Avant napadlo, je fakt, že tento rad dokáže zdvihnúť až 1, 9 tony nákladu.

Nový Avant slúži majiteľom najmä pri prenášaní veľkých objemov, či už sypkých alebo paletovaných. „Avant má ťažisko a závažia doslova vyšperkované až do takej miery, že keď odpojíte akékoľvek náradie, hneď cítite protiváhu stroja. Má maximálne množstvo závažia, aby mal dobrú trakciu, aby bol dobre vyvážený i maximálne zaťažený vzadu, aby dokázal bez problémov zdvíhať čo najťažšie bremená,“ vraví Gaži. Ako ďalej dodáva, nový Avant si vychvaľujú aj vodiči kamiónov, ktorí im vozia tovar. „Avant 863i má vyššiu výšku dosahu. Tak ako všetky Avanty, aj model 863i je vybavený teleskopickým výsuvom a tento výsuv nám výrazne šetrí manipulačný priestor. Dokážeme vyskladniť kamión z jednej strany a šoféri kamiónov si pochvaľujú, že  nemusia odplachtovávať prívesy z oboch strán, ale stačí iba z jednej.“ 

Ako ďalšie plusy Avantu 863i vymenováva majiteľ spoločnosti Lumigreen.sk napríklad rýchlejšiu jazdu, väčšiu silu, kompatibilitu prídavných zariadení, či jednoduchosť ovládania. „Je vidieť, ako veľmi dbal výrobca na to, aby bola obsluha stroja čo najmenej náročná. Človek z práce s Avantom nikdy nie je unavený, jeho ovládanie do doslova intuitívne.

Do práce v bielej košeli

A čo je podľa Ing. Lukáša Gažiho absolútny „hightlight“ Avantu? „Že môžem ísť do práce s Avantom aj vo sviatočnej bielej košeli a viem, že v rovnako bielej aj prídem naspäť.“

To, čím Avant naberá na obľube, uchvátilo aj týchto majiteľov. „Elektronické zaisťovanie náradia je obrovská devíza Avantu. To, že dokážem meniť náradie priamo z kabíny bez toho, aby som musel vôbec vystúpiť je úžasné. Pre mňa ako pre majiteľa firmy to znamená, že nemusím byť len v pracovnom odeve, ale aj v bielej košeli. Jednoducho viem, že keď idem k Avantu, tak sa v tej bielej košeli aj vrátim, že sa pri ňom nezašpiním. Nakladač Avant je v tomto prípade robený veľmi umne, človek môže pracovať čisto a precízne. Tu nehrozí žiadny olej či vazelína na rukách,“ dodáva Ing. Lukáš Gaži.

Text a foto Ľubica Potocká