Odpadové kaly sa zhodnocujú do substrátov i paliva

Kaly z čistenia komunálnych vôd sú zaradené v katalógu odpadov ako ostatný odpad. Kedže majú v sebe vysoký pomer organickej hmoty a makrobiogénne i mikrobiogénne prvky, sú vhodné pre ďalšie spracovanie, a to na výrobu substrátov a paliva. V tejto sfére je ako doma spoločnosť LMT Plus s. R. O. ktorá sa špecializuje práve na výrobu substrátov z kalov. Pri práci jej značne pomáha obratný Avant od spoločnosti Grolos s. r. o.  

Čistiarenské kaly sú konečným produktom procesu čistenia odpadových vôd. Kaly sú mechanicky odvodnené a anaeróbne stabilizované, čo umožňuje, aby boli využité ako surovina pri výrobe kompostu, alebo sú určené na priame využitie k aplikácii na poľnohospodársku pôdu. Spoločnosť LMT Plus s.r.o. z Ústí nad Labem, sa špecializuje na dva druhy zhodnocovania kalov z čističiek odpapových vôd, a to na výrobu paliva a na výrobu sustrátov.  

Pri práci maká aj Avant

Pri svojej práci využíva spoločnosť LMT Plus s.r.o. viacero strojov. Jedným z nich je už viac ako jeden rok kompaktný Avant rady 745, ktorý by sme mohli označiť aj ako stroj so schopnosťou manipulovať s ťažkými bremenami pri zachovaní stále kompaktných rozmerov. Ak by sme mali charakterizovať radu 700, jej najväčšia výhoda je sila zdvihu, ktorá dosahuje až 1400 kg. Robustnejšia konštrukcia ramena dovoľuje aj vačšiu výšku zdvihu, až 3080 mm. V Avante 745 sa skrýva motor značky Kubota s výkonom 36 kW. “Rozhodli sme sa zakúpiť si Avant na základe skúseností môjho spoločníka s týmto strojom, ktorý ho používa v ich rodinnej firme v záhradníctve,¨ vysvetľuje impulz ku kúpe konateľ spoločnosti LMT Plus s.r.o. Ing. Rostislav Novotný. “Rozhodli sme sa pre Avant aj na základe porovnania dostupných marametrov strojov s podobným výkonom. Avant bol úple vhodný pre naše potreby, a to je práca v obmedzenom priestore. Menší stroj, ktorý je napriek tomu rýchly a výkonný, splnil naše očakávania,¨dodáva Novotný. 

Nesporné výhody pre majiteľa

Podľa majiteľa spoločnosti je hlavnou výhodou Avantu jeho rýchla manevrovateľnosť na malom priestore, mobilite a značnom výkone. “Neviem, či je to výhoda, ale máme výkonnú radu 745. Hodil by sa nám stroj s ešte vyšším výkonom, ale zatiaľ sa nevyrába,¨ vraví  Ing. Rostislav Novotný. Okrem toho je Avant veľmi variabilný a kompatibilný so širokým množstvom prídavných zariadení.  “Z prídavných zariadení pre Avant používame paletizačné vidly na zloženie a manipuláciu s paletovým tovarom. Využívame hlavne lyžicu na nakladanie sypkých hmot do násypiek, ktoré tvoria technológiu na úpravu odpadov a pri nakladaní do kamiónov,¨ vysvetľuje Novotný. A kedže prídavných zariadení je veľa a dokážu ušetriť veľa ludskej práce, Ing. Rostislav Novotný plánuje aj rozšírenie práceschopnosti svojho Avantu. “Máme záujem si dokúpiť zariadenie prekopávač kompostu a využiť tento stroj na rôznych prevozoch, kam budeme sroj i s príslušenstvom prepravovať za osobným autom s patričnou nosnosnosťou,¨ dodáva svoje plány  vraví  Ing. Rostislav Novotný.


Text Ľubica Potocká
Foto Rostislav Novotný.